Lennot > meno
- Helsinki
- 07:50
- Rooma
- 10:15
Lennot < paluu
- Rooma
- 11:05
- Helsinki
- 15:35
Terre dei Consoli Le Residenze



Italia soveltuu erityisen hyvin myös pidemmälle golfmatkalle – lomaillessasi täällä voit yhdistää golflomaasi sopivasti kulttuuri- ja makunautintoja – ikuisen Rooman nähtävyyksiä unohtamatta.
Terre dei Consoli on uudehko golfresort Rooman maaseudulla, mutta kuitenkin mukavasti Rooman läheisyydessä. Resortin maisemaa hallitsee Robert Trent Jones JR:n suunnittelema avara golfkenttä. Resortin valoisat sekä modernit huoneistot ja villat tarjoavat pitkälle golflomalle laadukkaan majoituksen. Matkalla majoitutaan kahden makuuhuoneen huoneistoihin, joissa on myös kaksi kylpyhuonetta. Olohuoneesta löytyy myös takka ja keittiö on hyvin varusteltu. Alakerran huoneistoissa on käytössä patio sekä yläkerran huoneistoissa on parveke.
Monterosin läheisestä kylästä löytyy kaikki tarvittavat palvelut Long Stay -lomallesi, mutta yhtä lailla suuret kaupungit Rooma ja Viterbo ovat mukavasti tavoitettavissa. Koko alue huokuu historiaa idyllisine keskiaikaisine kaupunkeineen, luonnonkylpylöineen ja nähtävyyksineen. Tämä on ehdottomasti tutustumisen arvoinen Long Stay -kohde!
- Huoneistoissa: maksuton wifi, ilmastointi ja lämmitys, kaksi kylpyhuonetta ja hyvin varusteltu keittiö, yläkerran huoneistoissa parveke ja alakerran huoneistoissa patio
- Ravintola: Monterosin kylässä 2 km etäisyydellä useampia
- Golfkenttä: 18 + 9-reikäinen Terre dei Consoli majoituksen yhteydessä
- Lähin kylä: Monterosi 1,3 km (5000 as.)
- Lähin kaupunki: Rooma ja Viterbo n. 40 km
- Lentokenttä: Rooma – Fiumicino 60 km
Golfkentät
Terre dei Consolin golfkentän (18 + 9) on suunnitellut Robert Trent Jones Jr, ja se on isännöinyt kaksi kertaa European Challenge Tourin osakilpailua. Kenttä on suunniteltu niin, että se sulautuu mahdollisimman luontevasti osaksi ympäröivää kumpuilevaa maisemaa. Mieleenpainuvin väylä on numero 9 (par3), jonka haastava saarigriini tuo avauslyöntiin hieman ylimääräistä puristusta.
Monet Championship -kentän griineistä on bunkkerien ympäröimiä ja kentän vesiesteet tuovat peliin oman mielenkiintonsa. Myös kentän lukuisat bunkkerit vaanivat sivuun suuntautuvaa avauslyöntiä suurimmalla osalla väylistä.
Marco Simone Golf Club toimii vuoden 2023 kisaisäntänä Ryder Cupille. Useat tiiauspaikkat takaavat, että kaikentasoiset pelaajat voivat nauttia tästä kentästä. Greenit ovat hyvin bunkkereiden suojaamat ja onnistuneesta lähestymisestä palkitaan. Kentän muodot tuovat iloa silmälle ja haastetta puttaajalle.
Castelgandolfo Golf Club on Robert Trent Jonesin suunnittelema ja golfkentän väylät kulkevat kauniissa ympäristössä viini- ja ruusupuutarhojjen, pinjamäntyjen, sypressien ja oliivipuiden ympäröimänä. Kukkulalta voit nähdä yhdellä silmäyksellä koko kentän komeudessaan – 18 reikää, kolme järveä ja 93 bunkkeria. Klubitalona toimii historiallinen rakennus La Pavona, jonka kardinaali Sassia Flavio Chigi, paavi Alessandro VII:n veljenpoika aikoinaan rakennutti. Tämä kenttä on elämys!
Olgiata Golf on Rooman alueen arvostettu kenttä, joka toimii näyttämönä lokakuun alussa vuoden 2019 ja 2020 Europpa Tourin Italian Openille.
Kenttä on menestynyt myös maailman rankingissa sadan parhaan golfkentän joukkoon ja siinä on tiettyjä samoja piirteitä kuin kuuluisassa Valderramassa. Isot pinjamännyt ja vesiesteet tuotavat haastetta sekä näyttävyyttä, greenit ovat tasokkaita sekä liukkaita. Lisäksi kentältä löytyy myös upeita istutuksia. Olgiata on miellyttävä golfelämys, jossa on maltilliset korkeuserot. Klubi tarjoaa hyvän ravintolan sekä pro shop palvelut. Klubin toiminta perustuu ennen kaikkea jäsenyyksiin ja jäsenillä on käytössä mm. uima-allas sekä kuntosali.
Kenttä on avattu vuonna 1961 ja kokenut näyttävän uudistuksen vuonna 2012.
Golf Nazionale on myös arvostettu 18-reiän kenttä (par 72). George ja Jim Fazion sekä David Mezzacanen suunnittelema National Golf on tekninen ja mukava kenttä, joka on sijaitsee Ylä-Lazion luonnonkauniissa maisemissa, noin 40 km:n päässä Roomasta.
Tunnelma kentällä on kiehtova, ja sitä ympäröivät vuosisatoja vanhat tammimetsät. Kenttä isännöi vuoden 1991 World Cupia, ja sen lisäksi se on valittu useasti “Top Ten Course” listalle Italiassa. Italian maajoukkueet käyttävät kohdetta harjoitustukikohtanaan ja kenttä on avattu 1988.
Tervetuloa nauttimaan pitkästä golflomasta Italiassa!